Uczciwy handel

Globalizacja wprowadziła pojęcie handlu na zupełnie inny poziom. Współcześnie nawet zwykły “Jan Kowalski” za pośrednictwem aplikacji, może na przykład zamówić towar bezpośrednio od chińskiego dostawcy. Z tego to powodu rośnie silna konkurencja, która jednocześnie powoduje, że w wielu rejonach świata za wykonywaną pracę płaci się coraz mniej.

W jaki sposób sukces gospodarczy przyczynił się do pogorszenia warunków życia miliardów ludzi?

Na postawione wyżej pytanie istnieje bardzo prosta odpowiedź, na którą składają się trzy czynniki:

  • większość firm zachodnich przeniosła swoją produkcję do krajów Trzeciego Świata. Z oczywistego względu, jakim jest tańszy koszt siły roboczej,
  • społeczeństwa zachodnie przyzwyczaiły się do tego, że mogą dostawać dużo rzeczy za bardzo niską cenę,
  • popyt na różnego rodzaju towary spowodował, że powstało bardzo dużo firm, które zaczęły konkurować między sobą. Najłatwiej konkurować jest ceną, a tą najłatwiej zbić obniżając koszty robocizny.

Z tego to powodu w bardzo wielu branżach, między innymi w rolnictwie oraz produkcji tekstylnej, nastąpił proces, który finalnie doprowadza do ubożenia setek milionów, jeśli nie miliardów ludzi na całym świecie. Jednocześnie staramy się sprostać zapotrzebowaniu na dobra społeczeństw zachodu oraz chęci zysku dużych przedsiębiorstw.

Czy może być inaczej?

Mało kto zastanawia się właściwie nad tym, czy można by inaczej zorganizować światowy handel. Zorganizować go w taki sposób, aby polegał on w głównej mierze na uczciwej zapłacie za wykonaną pracę, niezależnie od tego, gdzie towary by powstawały. Wiele tutaj zależy od mentalności poszczególnego człowieka. Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie, czy ktokolwiek z nas zastanawiał się na przykład w przeciągu ostatniego roku, czy kupując t-shirt, kawę lub banany, w jakich warunkach musieli pracować ludzie, którzy do powstania tych dóbr walnie się przyczynili. Czy zastanawialiśmy się również nad tym, czy jeśli kawa Fair Trade (https://www.bee.pl/cafe-michel-kawa-mielona-arabica-peru-fair-trade-250-g-bio_p5394.html) jest o 30% droższa, to nie lepiej kupić właśnie taką?

Poruszony wyżej Fair Trade nie jest dla każdego jasnym terminem, ale dowodzi tego, że pewne oddolne inicjatywy dążące do zmiany reguł handlu już się pojawiły. Obecnie działa sporo firm, które działają w nurcie uczciwego handlu (Fair Trade). Fair trade skupia przedsiębiorców, którzy w pierwszej kolejności chcą sprzedawać na swoim rynku towary, ale towary tę muszą powstawać z poszanowaniem prawa każdego pracownika do godnego wynagrodzenia. Bardzo często do powyższego wymogu, dodawane są również wymagania środowiskowe odnośnie do produkcji. Dzięki takim inicjatywom możemy nabyć takie dobra jak kawa fair trade, buty, odzież i tym podobne.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com