Kawa fair trade – czym różni się od zwykłej?

Szukając kawy fair trade na sklepowych półkach, należy skierować swoją uwagę w kierunku produktów ekologicznych i organicznych. Wszystkie te produkty, zarówno te ze znakami upraw eko jak i fair trade będą nieco droższe

Wraz ze wzrostem świadomości na temat zanieczyszczeń środowiska i ekologii, nadeszła również moda na produkty oznaczone jako fair trade. Co to oznacza? Są to produkty sprzedawana zgodnie z zadadami uczciwego handlu – produkowane krajach, gdzie prawa pracownika są często łamane, fair trade ma celu zapewnić m.in. godne wynagrodzenie oraz bezpieczeństwo w miejscu pracy. Kawa fair trade, zbierana na plantacjach Afryki Środkowej, Ameryki Południowej czy Azji to jeden z najchętniej wybieranych produktów.

Kawa fair trade – w jaki sposób jest produkowana?

Kawa fair trade to jeden z produktów, na których znak sprawiedliwego handlu możemy zauważyć najczęściej (https://www.bee.pl/cafe-michel-kawa-mielona-arabica-peru-fair-trade-250-g-bio_p5394.html). Co to oznacza? Fair trade niesie za sobą kilka głównych zasad, których przestrzeganie sprawia, że produkt można nazwać w ten sposób i opatrzyć odpowiednim symbolem na opakowaniu. Główne zasady które należy spełnić to:

  • uczciwa płaca zarówno dla producenta, jak i dla pracowników
  • zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy, oferowanie zaplecza socjalnego
  • wspieranie małych producentów, umożliwiając im wejście na rynek
  • zapobieganie wykorzystywania pracy dzieci
  • zapewnienie możliwości tworzenia wspólnot i spółdzielni pracowniczych.

Niestety, na wielu plantacjach kawy zasady te nie są przestrzegane a pracownicy są wyzyskiwani do pracy ponad siły, często do zbierania plonów wykorzystywane są również dzieci. Producenci także bywają oszukiwani, otrzymując dużo niższą zapłatę, gdyż w transakcji bierze udział cała sieć pośredników. Fair trade sprawia, że praca jest godnie wynagradzana, a każdy etap produkcji jest bezpieczny.

Kawa fair trade – dlaczego jest droższa?

Szukając kawy fair trade na sklepowych półkach, należy skierować swoją uwagę w kierunku produktów ekologicznych i organicznych. Wszystkie te produkty, zarówno te ze znakami upraw eko jak i fair trade będą nieco droższe. Dzieje się tak, ponieważ cena obejmuje nie tylko sam produkt, ale również całą drogę jaką przebył – od zebrania plonów na plantacji (gdzie pracownik otrzymuje godziwe wynagrodzenie) aż po dystrybucję do sieci sklepowych. Kupując produkty fair trade, w tym kawę, która jest najczęściej wybieranych produktem opatrzonym tym znakiem, mamy pewność, że wspieramy swoimi pieniędzmi sprawiedliwy handel oraz rozwój gospodarczy krajów trzeciego świata. Dla wielu osób te aspekty są znacznie istotniejsze niż niska cena produktu, która często bywa zaniżana właśnie ze względu na niegodziwe warunki pracy tamtejszej ludności.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com